Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха, на честь науковця, що відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища.

Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона довгиий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, ґрунті, снігу, льоді.

Ознаки туберкульозу

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад 2-3 тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;

підвищення температури тіла до 37 , що триває понад тиждень.

В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до сімейного лікаря для обстеження на туберкульоз.

Для діагностування туберкульозу проводять ренгенографію органів грудної клітки і аналіз мокротиння на наявність у ньому мікробактерій туберкульозу. Дітям та підліткам проводиться туберкулінодіагностика.

Хто може захворіти на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме:

  • особи, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз;
  • ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД;
  • особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики;
  • особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет);
  • діти, оскільки їх імунна система не сформована;
  • літні люди через послаблення їх імунної системи.

Як лікувати туберкульоз?

Існують спеціальні протитуберкульозні препарати.

Хворому на туберкульоз лікар призначає комбінацію з кількох препаратів, що доповнюють одне одного. Курс лікування туберкульозу триває не менше шести місяців і у випадку мультирезистентної форми ( стійки форми туберкульозу) не менше двадцяти місяців.

Найголовніше під час лікування – суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному випадку не переривати розпочате лікування.

Шановний читач, не будь байдужим до свого здоров`я та твоїх рідних та близьких

Пройди скринінгове анкетування для обстеження на туберкульоз.

Відповідай на запитання: Так, Ні

1. Чи є у Вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів?

2. Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість?

3. Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо вночі?

4. Чи зменшилась вага Вашого тіла з невизначених причин?

5. Чи є у Вас протягом останнього часу підвищення температури тіла, має значення навіть незначне підвищення – до 37–37,2°С?

6. Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні?

7. Чи турбує Вас іноді біль в грудній клітці?

8. Чи мали Ви контакт із хворим на туберкульоз протягом останніх 6-ти місяців?

9. Чи маєте Ви хронічне захворювання шлунковокишкового тракту, діабет або інше захворювання, що призводить до зниження імунітету?

10. Чи мали Ви протягом останніх 3-х місяців серйозний стрес (смерть близької людини, розлучення, втрата роботи тощо)

11 Чи приймаєте будь-які препарати, що можуть знижувати ваш імунітет (такі як преднізолон, хіміотерапія проти ракових захворювань тощо).

Відповідь «так» на більше, ніж три запитання, та відповідь «так» на хоча б одне з першихих 8-ми запитань не означає, що Ви маєте туберкульоз, але означає, що Вам необхідно обстежитись на туберкульоз негайно, тому що немає жодної поважної причини ризикувати здоров`ям та життям.

Медичною мережею району проводиться певна робота по боротьбі із захворюванням на туберкульоз.

За 6 місяців 2020 року оглянуто рентгенфлюорографічно – 5101 особа, зареєстрованно 4 випадки вперше виявленого захворювання на туберкульоз. Крім того зафіксовано 5 випадків туберкульозу легень.

Завідувач сімейної медицини
Титаренко Тетяна Миколаївна